Stugsommar

Stuga: Rättvik

Stuga: Rättvik, Dalarna

Stuga nr. 57512
Stugkategori: ★★★

Sök pris och boka

Sök pris och boka

Vecka MånTisOnsTorsFreLörSön
182829301234
19567891011
2012131415161718
2119202122232425
222627282930311
Möjlig ankomstdag
Vald period
Ledigt datum
Inte ledigt
Din bokning

Stugbeskrivning

BBadrum
DFörvaring
EIngång
KKök
OVardagsrum
VSovrum
1 Sovrum: 1 dubbelsäng och en våningssäng med två bäddar
1 Sovloft: 2 sängar
1 Allrum: Braskamin, TV
Kök: Elspis, kylskåp, mikro, kaffebryggare, indraget vatten från brunn
Bad/WC: Wc, tvättställ, dusch
1 Utomhus: Utemöbler, kolgrill
och: Elvärme, gemensam tomt 10000 m², underbara omgivningar, Rökförbud, Parkering 0,1 km

Mer om stugan

Upplev en avkopplande semester i Dalarna Furudal, stugan ligger på en gemensam tomt med ägaren men erbjuder avskildhet och ett mysigt läge med natursköna omgivningar. En fantastik tomt med stora ytor för umgänge och lek, sittgrupp och grill finns för härliga kvällar och era fyrbenta vänner är så välkomna.

Stugan är på 60 m2 och har ett sovloft med två bäddar med stege upp, nederplan ett sovrum med dubbelsäng och våningssäng. Allrummet erbjuder vardagsrum och kök i ett med braskamin och tv med svenska kanaler. Köket har allt som behövs för din matlagning och det finns matgrupp intill. Det är ett fräscht och fint badrum med dusch. Här finns massor att göra för den äventyrslystne samtidigt som sjöarna och skogarna runt om ger fantastiska möjligheter till rofylld avkoppling.

800 meter från stugan ligger Oresjön ett idylliskt bad med sandstrand och har ett av landskapets vackraste belägna fiskevatten. Det är rikligt med sjöar och små tjänar med gädda, abborre och ädelfisk. Det finns även två fina put-and taketjärnar, Tillhedstjärn och Orekalven som det finns regnbåge i. Fiskeområdena förvaltas och sköts av lokala organisationer och för att få fiska måste du köpa ett fiskekort för det lokala fiskeområdet.

Upplevelser och utföra aktiviteter finns det gott om, cykelleder, vandringsleder, paddla kanot eller bara strosa omkring I Dalarnas vackra landskap. Om ni är naturintresserade skall ni vandra längs Siljansleden där hittar ni Styggforsen, Dalarnas mest intressanta utflyktsmål. Kanadensare, MTB cyklar, och båt går att hyra av ägarna all information, tips och priser får ni av ägarna på plats. Flytvästar ingår.

Många populära utflyktsmål runt Siljan, Utflyktsmål: Zornmuseet, Tomteland, Nusnäs Dalahästtillverkning, Gesundabergets underbara utsikt, Orsa Grönklitt, Rättviks sommarrodelbana, Leksand sommarland och vattenland. I Rättvik ligger utsiktstornet Vidablick som är 28 meter högt. Tornet ligger på Hedsåsbergets sydvästra utlöpare på en höjd av 352 meter över havet.

Konst, hantverk och övrigt kulturutbud är det gott om, besök Gammelstan i Norrboda som består av två bondgårdar, Nissnissgården och Finngården, som ligger på var sin sida av en hägnad bygata. Det finns totalt 28 byggnader. De äldsta husen antas vara från 1500-talet och ägarlängderna för de två gårdarna kan följas tillbaka till 1600-talet. Dalhalla den spektakulära utomhusarenan för teater och konserter mitt ute i Rättviksskogen fascinerar såväl publik som artister under sommarhalvåret. Classic Car Week är ett av Sveriges största motorevenemang som årligen hålls i Rättvik. Bra shopping med stort utbud finns i Mora.

Om området

Stugans faciliteter

6
1
60m²
ja
nej
800 m
 
Öppen spis / braskamin / bioetanol spis
 
Svensk TV
 
1 badrum
 
Byggår 1860, renoverat 2009
 
11 km till restaurang
 
11 km till affär
 
800 m till sjö
 
11 km till fiskeplats
 
800 m till badmöjlighet
Gratis avbokning
Gratis avbokning fram till 35 dagar före ankomst. Gäller för ankomster under perioden 12/4-2025 till 2/1-2026
Gratis avbokning fram till 35 dagar före ankomst. Gäller för ankomster under perioden 3/1-2026 till 1/1-2027
Se villkor här

Gratis avbokning 15 dagar före ankomst

Erbjudandet om 15 dagars avbokning gäller vistelser i utvalda stugor under valda perioder. Gäster kan avboka sin vistelse kostnadsfritt upp till 15 dagar före ankomst, om Stugägaren har anmält sitt hus till kampanjen ”15 dagars gratis avbokning”, vid bokningstillfället. Om en avbokning görs inom 14 dagar innan ankomst gäller den normala avbokningsreglerna, jfr hyresvillkor. Avbokningsalternativen visas alltid på hyresbeviset.

Erbjudandet gäller för utvalda stugor och på utvalda ankomstdatum. Kontrollera detaljerna på stugans sida innan du slutför bokningen. Stugägare kan löpande ansluta sig till kampanjen med 15 dagars avbokning så kontrollera alltid stugan sida efter erbjudandet innan bokning slutförs, då datum när erbjudandet gäller kan variera. Det är därför viktigt att du kontrollerar om en 15-dagars avbokning har valts för semesterhuset den dagen du bokar.

Gratis avbokning 35/45 dagar före ankomst

Der gäller gratis avbokning med 35/45 dagar fram till ankomst för nya bokningar gjorda med ankomst fram till 3. januar 2025.

Kontrollera informationen som gäller på din bokning innan du bekräftar. Avbokningsmöjligheter och datum för senast möjliga avbokning kommer att framgå av din bokningsbekräftelse.

Villkor och bestämmelser för rabattkoder

LAST20
Spara 20% (upp till 1.100 kr.) med koden LAST20 på vistelser med ankomst fram till 2024-4-30.



SAVE10
Spara 15% (upp till 1.100 kr.) med koden SAVE10 på vistelser med ankomst 1.3.-30.6.2024.



Rabattperioden kan ändras utan att meddelas innan. Koden kan inte kombineras med andra rabatter eller bonuserbjudanden. Rabattkoden kan inte användas för ombokningar eller om ändringar görs i befintliga bokningar.
Rabatt ges endast på hyrespriset, ej på administrationsavgifter, slutstädning mm. Rabatten gäller endast nya beställningar gjorda online på Stugsommars hemsida.

Topp-attraktioner i området

Du är här: Rättvik, Dalarna, Stuga 57512, 6 personer, Öppen spis / braskamin